• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale’de 2014 yılında hizmete girmesi planlanan 100 milyon lira harcanarak inşa edilecek 500 yataklı yeni devlet hastanesinin projesi ortaya çıktı.

Türkiye’de örnek olacak projesi hakkında bilgi veren Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Kenan Eliuz, “Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği ve  şu anda ülkemizde örneği bulunmayan yapıya sahip projesi  80 bin metre karelik kapalı alana sahip olacak” dedi.

Radar tepesi eteklerinde, TOKİ konutları yakınında 100 dönümlük araziye modüler sisteme göre yapılacak yeni devlet hastanesi için Sağlık Bakanlığı’nca yılbaşında ihaleye çıkılacağı bildirildi. 100 milyon liraya mal olması ve 2014’te hizmete girmesi beklenen hastane, ihtiyaca göre yatak kapasitesi ve donanımı artırmaya uygun inşa edilecek.Başhekim Op. Dr. Eliuz, Onkoloji ünitesinden kalp damar cerrahiye, yoğun bakımdan akla gelecek tüm servis ve ünitelere en modern mekanlar oluşturularak sahip olacak hastanenin tamamlanan projesine göre, tıbbı kapasitesi olarak şu anki mevcut hastanenin 2, mekansal anlamda ise 4 kat büyüklüğünde olacağını söyledi. Çanakkale’de kurulacak yeni hastanenin 500 yatak sayısına sahip olacağını, ancak modüler sisteme göre inşa edileceğinden, ihtiyaca göre 100’ er yatak kapasite donanım arıttırma ya sahip bir yapıda olacağını söyleyen Başhekim Op. Dr. Eliuz, “Yoğun bakım ve diğer serviler dahil, gerektiğinde 7-8 yüz kapasiteye göre ayarlanacak modüler sistemle Hastanede yatak sayısı arttırmak birkaç saat içinde yapılabilecek. Hastanenin üç etrafı ormanlarla kaplı olacak. İki ayrı dev binanın altında kapalı otopark, kendi içerisinde sosyal alanları bulunacak hastane, uluslararası standartlara sahip olacak” dedi.


PROJENİN ÖRNEĞİ YOK

Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Kenan Eliuz, hastane projesinin Türkiye’de örneği bulunmadığını söyledi. Op. Dr. Eliuz, “Bu proje Türkiye için bir ilk olacak. Başka iller bizim hastanemizi örnek alacak. Sağlık Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı bu proje, tüm teknolojik imkanları içinde barındıran bir yapıya sahip. Ülkemiz için örnek bir proje olacak. Şu ana kadar bakanlığın yaptığı en gelişmiş ve örneği olmayan bir proje olarak hayata geçecek Çanakkale’nin yeni  hastane binası, lüks bir otel görünümünde inşa edileceği gibi, donanım anlamında da çok lüks , konforlu bir yapıda olacak.Teknolojinin ulaştığı tüm sistemlerin içine toplandığı en gelişmiş proje olarak hayata geçirilecek hastane, Türkiye’de örnek tek proje olacak” dedi.


2014’ DE HİZMETE GİRECEK

İmar tadilatları tamamlanan ve Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı’ndan 5.5 milyon liraya satın alınan arsanın devir işlemlerinin geçtiğimiz yıl tamamlandığını hatırlatan Başhekim Op. Dr. Eliuz, “Hastane, TOKİ tarafından yaptırılacak. İhaleye 2012 başında çıkılacak. Dev yatırım iki yıl içinde tamamlanacak. Hastaneye 2014 yılında kavuşacağız” şeklinde konuştu.


İKİ DEV BİNA MODERN SERVİSLER

Hastane projesinin iki ayrı dev bina arasında yer alan polikliniklerden oluşacağını anlatan Eliuz, “Binaya giriş anından itibaren lüks bir yapıda inşası planlanan bu projede, 8 ve 5 katlı olacak iki binanın ortasında iki katlı ve üzerinde sosyal alanların bulunduğu ağaçlandırılarak çevre düzenlemesi yapılan büyük bir alan da bulunacak. Bu yapı Acil Servis ve buraya bağlı ameliyathaneleri içinde barındıracak. Ayrıca bu bölümde acil servise ait MR, Röntgen ve Tomografi merkezi yer alacak. 8 katlı bina yataklı tedaviye ayrılacak. 500 yatak kapasiteli bu bölümde, özel odalar, iki, üç ve maksimum 4 kişilik odalar da yer alacak. Bulaşıcı hastalıkların tedavisi için ayrılan izolasyonlu bölümlere sahip odalardan tutun da, fizik tedavi için ayrılan özel bölümlere dek bir kompleks içinde inşa edilecek 8 katlı iki ayrı dev binanın dışında, poliklinik, laboratuar, onkoloji gibi bölümleri de içinde barındıracak hastanenin bu bölümü 5 katlı iki ayrı yapıya sahip olacak. Bu binalarda Acil dışında ayrı ameliyathaneler, ayrı MR, Röntgen ve Tomografi merkezi de yer alacak” dedi.
Yorum Yaz - Arşiv   10579 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 4°