• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale’de “Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında denizde "Hayalet Ağ" diye tabir edilen denizlerde terk edilmiş av araçlarının temizliğine başlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında başlatılan  "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" kapsamında İlimizde Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri çevresinde "Hayalet Ağ" diye tabir edilen denizlerde terkedilmiş av araçlarının temizliğine başlandı.
 
Gerçekleştirilen proje ile su ürünleri yaşam alanlarının korunması, terk edilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılığın engellenmesi, biyolojik ve ekonomik kayıpların azaltılması dolayısıyla da balıkçılık faaliyetlerinin canlandırılması hedefleniyor. Denizlerdeki av araçlarının çıkarılması ile birlikte kayıp av araçlarının en aza indirilmesi için özellikle balıkçılar üzerinde yapacağı etki projenin en önemli bileşeni olarak görülüyor.
 
Su ürünleri avcılığı sırasında zemin yapısı, hava koşulları, ağ çakışması veya kullanım hataları gibi nedenlerle denizlere terk edilmiş ağların ve av araçlarının temizlenmesi amacıyla başlatılan projede tespit çalışmalarının ardından terkedilmiş ağlar denizlerimizden çıkarılmaya başlandı. Hayalet ağlar, denizlerde çevreye ve balıkçılığa zarar veren "Hayalet Avcılık" olarak da bilinen pasif avlanmaya su altında kaldığı müddetçe devam etmekte. Terk edilmiş olan bu av araçlarının ortamdan temizlenmesi bölgedeki biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerince balıkçılar ile kayıp av araçları hakkında yüz yüze görüşme yapılarak kayıp av araçlarının kesin yerleri ve miktarlarının tespit edilmesi, yeri ve miktarı tespit edilen av araçlarının çıkarılması, çıkarılan av araçlarının imhası veya değerlendirilmesi, proje görsellerinin balıkçıların ve kamuoyunun bilgisine sunulması, kamuoyunda farkındalık yaratılması faaliyetlerine devam edilecek olup; ayrıca hem yurt içinde hem de yurtdışında proje tecrübelerinin paylaşımı hedefleniyor. Daha sonra yapılacak kayıp av araçları temizleme çalışmaları, av araçlarının nerede ve ne zaman kaybedildiği ile av araçlarının özelliklerine ilişkin kayıt altına alınan bilgilere göre planlanacak.
 
Proje kapsamında 0-40 metre aralığındaki derinliklerde dalma yöntemiyle terk edilmiş av araçlarının tespiti, fotoğraf ve video çekimleri, markalanması ve çıkarılması, satha getirilmesi, nakledilmesi, sergilenmesi ve bertaraf işlemleri gerçekleştirilecektir. Sivil Toplum Kuruluşları ve Tüzel Kişiliklerin katkısının alınmasının hedeflendiği projenin hedefine ulaşması öncelikle balıkçıların konuya duyarlı olmasına bağlı olacak. 
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1540 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°