• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Yeni kimlik kartlarının dağıtımı yurt genelinde başladı. Çanakkale’de de vatandaşlar 16 lira ödeyerek, çipli yeni kimliklerini almak için yoğun bir şekilde müracaatlarına başladı.

2 Ocak itibariyle çipli kimlik kartları için başvurular nüfus müdürlüklerinde alınmaya başlandı. Yeni kimliklerini zaman kaybetmeden almak isteyen vatandaşlar, adeta nüfus müdürlüklerine akın etti. Bazıları randevu alıp gelirken, bazıları da sıra numarası alarak kuyruğa girdi. Bir adet biyometrik fotoğrafla yapılan müracaatlarda, parmak izi, el-damar izi, el ayası izi alınarak, fotoğraf ile birlikte veriler dijital ortamdaki nüfus kütüğüne kaydediliyor.

Bir müracaatın 20 dakikayı bulduğunu belirten, Nüfus ve Vatandaşlık Çanakkale İl Müdürü Ayten Bulunmazer konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı; “İletişim ve alt yapı ağı TUBİTAK tarafından sağlanan Türk mühendisleri tarafından vatandaşa ulaşımında gerçekten çok güvenlik önleminin alındığı güzel bir sistem kuruldu. Kimlik sahteciliğinin tamamen önüne geçecek bir alt yapı ağı oluşturuldu. 2017 itibariyle, sayın Cumhurbaşkanımızın da vatandaşa verdiği bilgi doğrultusunda başladık tüm Türkiye genelinde uygulamaya. Şu anda tüm ilçelerimizde TC kimlik kartımız verilmekte. Türkiye genelinde tüm eski nüfus cüzdanlarımızın gerektiği malumunuz. Onun için uzun bir süreye yayılması gerekiyor. Her kesin bir anda kimliğinin değişmesi tabi ki mümkün olmayacak. Bu nedenle kimlik kartları çok eski olmayan, nüfus cüzdanları çok eskimemiş olanların acele etmemesinde yarar var. Herkes bir anda talepte bulununca nüfus müdürlüklerinde çok aşırı yığılmaya neden oluyor. Vatandaşımızın da uzun süre beklemesine sebep oluyor. Çok acil olanlar, kayıp olanlar, yeni alınacak cüzdanları hemen veriyoruz. Çok aciliyeti olmayanların, zaman içerisinde randevu olarak yenilemeleri daha uygun olacak. Vatandaşımızın da mağduriyeti önlenecek, yığılmaların da önüne geçilecek. Başvuru sırasında eski nüfus cüzdanıyla birlikte bir adet biyometrik fotoğrafın getirilmesi gerekli. 16 TL TC kimlik kartımızın ücreti var. Eğer kimlik kartını kayıp etmişlerse, bunun 32 TL uygulaması var. Türkiye genelinde uygulama 2 Ocak itibariyle başladı. Tamamının değişmesi için en az 3 yıllık süreç uygun görülüyor. Bir kişinin verilerinin girilmesi 20 dakika sürüyor. Parmak izi, el damar izi ve el ayası izi alınıyor. Biyometrik fotoğrafı elektronik ortamdaki nüfus kütüklerimize yüklüyoruz. Kişinin fotoğrafı da artık nüfus kütüklerimizde mevcut olacak. TC kimlik kartını, ilk aldıktan sonra, bir dahakine Türkiye’nin neresinde olursa olsun alabilir.”

  Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   4528 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°