• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale Turizmciler 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik kentinin UNESCO Dünya mirası listesine girişinin 20’nci yılı olan 2018 yılının Troia yılı olması için ısrarlı çalışmalarını sürdürüyor.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Kongre ve Fuar Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu, ÇTSO Yönetim kurulu sayman üyesisi Mustafa Kansu, Yönetim kurulu üyeleri Emin Bacak ve Fatih İş, .ÇTSO Meclis Başkan yardımcısı ve Turizm komitesi üyesi Turgay Kılıç, ÇTSO Turizm komitesi ve meclis üyeleri Kemal Pazarbaşı, Armağan Aydeğer, Ahmet Çelik,  Adem Biçer katıldı.


 
Toplantı da Turizm Komitesi üyesi Armağan Aydeğer, 2018 yılının neden Troia yılı olması gerektiğini slayt gösterisi ile ÇTSO’lu yöneticilere anlattı. Aydeğer, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik kentinin UNESCO Dünya mirası listesine girişinin 20’nci yılında “2018 Troia yılı” olması yönünde turizmciler adına Kültür ve Turizm Bakanlığına çağrı da bulundu. Bu çağrıya örnek olarak da Türkiye aleyhine gerçekleştirilen haksız kara propagandaları gösterdi.
 


Bölgesel ve küresel olumsuzluklar gölgesinde, ülke turizminin de her geçen gün kan kaybettiğini belirten Aydeğer, Türkiye aleyhine gerçekleştirilen haksız kara propagandanın ülkenin imajını zedelediğini kaydetti. Bu dar boğazı aşmak için dünya genelinde kabul gören evrensel bir iletişim aracı ile stratejik bir turizm atılımı hamlesine ihtiyacı olduklarını ifade eden Aydeğer sözlerini şöyle sürdürdü: “Olumsuz propagandanın kaynağı maksatlı bazı dış çevreler olabilir. Diğer taraftan bu propagandaya maruz kalan yurtdışındaki turist üzerinde, aksi yönde iletişim kurulmadığı müddetçe olumsuz algı güçlenecektir. Bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmanın ana yolu, dünya genelinde çok önemli marka değeri karşılığı olan Troia’nın varlığı ile  güçlü evrensel değerleri üzerinden güçlü bir iletişim kurgusu ile geliştirilecek uluslararası kültür ve turizm tanıtım ve etkinlik atağı olabilir. Bu nedenle ‘Uluslararası Troia Yılı’ algısı, Türkiye Turizminin eskisinden daha güçlü günlerine geçişinde çok önemli bir stratejik iletişim aracı olabilir”
 
Aydeğer, toplantıda 2018 yılı Troia yılı kapsamında bölge turizmine katkı sağlaması amacıyla Troia Müzesi’nin açılışının Troia Yılı ile ilişkilendirilmesi ve uluslararası tanıtımla ve üst düzey katılımın yanı sıra uluslararası bir UNESCO Konferansı, ICOM (Uluslararası Müzeler Birliği) toplantısı, Dünya Arkeoloji müzeleri toplantısı, Dünya Turizm buluşması gibi uluslararası kongre, seminer, panel ve çalıştaylar başta olmak üzere bir çok çeşitli etkinlikler yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

  


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   764 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°