• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale yarın iki coşkuyu birden yaşayacak. Hem Deniz Zaferi’nin 102’nci yıldönümü törenlerle kutlayacak. Hem de yılların hayali olan Boğaz Köprüsü’nün temelleri görkemli törenle atılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere, kabineden çok sayıda bakan ve milletvekili ile Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi bu tarihi günde, Çanakkale’de buluşacak.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü törenleri, sabah saat 09:00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. 21 pare top atışı yapılarak, saygı duruşunda bulunulacak. Ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekilecek. Törenler saat 11:00’de 18 Mart Stadyumunda devam edecek. Tarihimize ‘Çanakkale Geçilmez’ yazdırtan ecdadımızın manevi şahsiyetlerine bir şükran nişanı olarak, Çanakkale’ye özel bir kanunla ihdas edilen altın madalya vali, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından bayrağa takılarak saygı duruşu sonrasında İstiklal Marş eşliğinde göğe yükselecek. Protokol konuşmaları sonrasında, Genel Kurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü gösterisi ardından resmi geçit ile tören sona erecek.

Şehitler Abidesi’nde tören

İkinci tören ise saat 14:30’da Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesinde gerçekleştirilecek. Çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile konuşmaların ardından Sembolik Şehitlikte Kuran-ı Kerim Tilaveti gerçekleşecek. Daha sonra, protokolün deniz tarafındaki seyir alanına intikal etmesi ardından Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları deniz ve havada geçit yapacak. Hemen ardından ise Hava Kuvvetleri akrobasi timi Türk Yıldızları, gökyüzünde özel gösterilerini sergileyecek. Şehitlik defterinin imzalanması ve şehitliklere karanfil bırakılması ile 15 Temmuz sergisinin gezilmesiyle buradaki törende son bulacak.

Köprünün temeli atılacak

Çanakkale’ye 18 Mart’ta ikinci coşkuyu yaşatacak bir diğer önemli konu ise 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelinin atılması olacak. Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiinde hazırlanan özel alanda, Çanakkale’yi Avrupa’ya bağlayacak, 2023 metre ayak açıklığıyla dünyada en uzun olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli görkemli törenle atılacak. Özel ve anlamlı bu günde Çanakkale’ye Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişinin akın etmesi bekleniyor.      

   Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1325 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°