• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla düzenlenen törenlerin ilki 18 Mart Stadı'ndaydı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da katıldı.
Erdoğan'ın tören boyunca Hollanda'da Türkiye Büyükelçiliği'ne sokulmayan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ile yan yana olması dikkat çekti.
Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale'den başta Hollanda olmak üzere Avrupa'lı ülkelere sert mesajlar verdi.
"Kendi konsolosluk binamıza giremedik. Uluslararası hukukta bunun yeri yok. Siz bakana kapı kapatamazsınız, uluslararası hukukta bunun yeri yok" diyen Erdoğan şunları kaydetti:
"Eğer böyle giderseniz bunun karşılığını Türkiye'den de bulacaksınız. Türkiye'de yapılan halk oylamasından size ne? Öyle değil. Onlar bu değişimin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bir asır önce 'hasta adam' diyerek güya taziyesine geldikleri Türklerin onları Çanakkale'de nasıl hüsrana uğrattığını unutmamışlar. Cumhurbaşkanlığı sisteminin siyasetten ekonomiye, diplomasiden yatırımlara kadar her alanda yeni Çanakkale zaferlerinin yolunu açacağını gayet iyi biliyorlar.


 
Hollanda'nın yönetimi benim Dışişleri Bakanımın uçuş iznini iptal ediyor. Benim bayan bakanımı Hollanda'ya sokmuyor. Atlarını, itlerini benim oradaki vatandaşlarımın üzerine salıyor. Almanya'nın Şansölyesi de onun yanında yer aldığını söylüyor, yazıklar olsun size. Bunların birbirinden farkı yok, al birini vur öbürüne. Ne yaparsanız yapınız, bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz. 16 Nisan'da benim milletim Batı'nın bu yanlış tavırlarına karşı en güzel cevabı inşallah sandıklarda demokratik bir şekilde verecektir."


 
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:
"Dün analar, babalar 'Ya şehit ol ya gazi' diyerek Çanakkale'ye gönderiyorlardı, bugün terör örgütlerinin üzerine gönderiyorlar, Suriye'ye gönderiyorlar. Türk milleti işte böyle bir millettir. Vatanı, bayrağı, ezanı, istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda gözü hiçbir şeyi görmez. 15 Temmuz'da sokaklara, meydanlara inip darbecilerin karşısına aslanlar gibi dikilen bu milletin önünde kim durabilir. Şehadeti göz önüne almış insanların elde edemeyeceği hiçbir başarı yoktur. Hep ne diyoruz, 'Korkaklar zafer anıtı dikemez.' diyoruz. Milletimiz cesaretini 15 Temmuz'da F-16'lara, tanklara, helikopterlere, silahlara... Evet, Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana vadettiği günler Hakkın. Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın.


 
Türkiye'yi 14 yılda 3 kat büyüterek geri kalmışlık zincirini kırdık. Şimdi hedefimiz Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmektir ama geldiğimiz noktada görüyoruz ki mevcut sistemle daha fazla ileriye gidebilme imkanımız yok. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en yenilikçi, en reformcu projelerine imza atmış bir kadro olarak milletimize, yönetim sistemimizde de tarihi bir değişim teklif ediyoruz. 16 Nisan'da halk oylamasına sunulacak olan anayasa değişikliğiyle Türkiye, yönetim sistemini değiştiriyor. Sistemin esası istikrar ve güven ortamını garanti altına almaktır. Çok partili hayata geçtiğimiz 1950'den beri 48 hükümetin değiştiği, hükümet ömürlerinin ortalama 16 ay olduğu mevcut sistem milletimize çok büyük bedeller ödetti. Madem en büyük 10 ekonomi arasına girmeyi hedefliyoruz, öyleyse bu ülkelerle rekabet edebilmemize imkan sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyacımız var."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisinde düzenlenen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temel atma törenine canlı bağlantıyla katıldı.
Buradaki törenin sona ermesinin ardından Erdoğan ve beraberindeki bakanlar ikinci törenin yapılacağı Şehitler Anıtı'na hareket etti.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   238 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°