• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale Belediyesi'nin, doğal hayatın devamlılığı ve çevre bilincinden hareketle geliştirdiği ve gelecek nesillere aktarılacak olan yerli tohumların korunup temin edilebileceği 'Tohum Sandığı Projesi'ne yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

‘Atalık tohum’ da denilen yerli tohumların önemi günümüz dünyasında fazlasıyla artmış bulunuyor. Geleneksel atalık tohumdan her yıl üretilen ürünlerden tohumluk ayrılması mümkünken, yabancı tohumlar ancak bir kez kullanılabiliyor ve çiftçiler her yıl yeniden tohum için borçlanmak durumunda kalabiliyor. Tarım sektörü başta olmak üzere doğayı ve insanları yakından ilgilendiren bu konunun öneminin bilinciyle hareket eden Çanakkale Belediyesi, tarihi Emile Vitalis binasının restorasyon çalışmalarını tamamlayarak yaklaşık 3.800 m2 alan üzerindeki Tohum Sandığı Projesini hayata geçiriyor. Proje alanındaki binada toplantı ve teşhir salonu, bahçede tohum takas şenliği yapılabilecek alanlar, 1.400 m2 peyzaj düzenlemesi ve 1.300 m2 tohum yetiştirme ve kurutma alanı bulunuyor.

Konuya ilişkin belediyeden yapılan açıklamada, projeyle birlikte yerli tohum temini üzerine çalışmaların da başlatıldığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi; “Bugüne kadar, yerli börülce, kabak, bamya, mısır, domates, biber, karpuz, bakla, karakılçık gibi pek çok tohum temin edilirken, Tohum Sandığı hayata geçtiğinde bu yörede kullanılan yerli tohumlarımız yaşayacak, genlerin korunması için bir adım atılacak, kentlilerimizin de bu tohumlara olan ihtiyacı giderilmeye çalışılacak. Ayrıca Proje ile birlikte yöremizin doğal güzelliklerinden ve dünyanın sayılı oksijen merkezlerinden biri olan Kazdağlarına da dikkat çekmek amacıyla “Kaz Dağları Çevre Koruma Koordinasyon Merkezi” adıyla çevre konularına ilişkin bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulması da amaçlanıyor. Tohum Sandığı Projesinin teknik çalışmaları kapsamında ise, binanın bahçe alanında sert zemin, sulama tesisatı, aydınlatma çalışmaları bitirilmiş; peyzaj ve üretim alanı çalışmalarında ise sona yaklaşılmıştır.”

   Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   980 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°