• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale Devlet Hastanesi eğitim salonunda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) konusunda sağlık personeline yönelik eğitim verildi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları Uz. Dr. Z. Mine Kabaş ve Uz. Dr. Demet Köseliulu tarafından tüm sağlık personeline Nisan-Eylül aylarında daha çok görülen ve halk sağlığını tehdit eden KKKA hastalığı hakkında farkındalığın oluşturulması, bilgilerin güncel tutulması ve pratikliğin arttırılması amacıyla eğitimler gerçekleştirildi.
DİKKAT EDİLMESİ VE YAPILMASI GEREKENLER

Hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemleri anlatan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları, "Tedbir amaçlı açık alanlarda ve tarlalarda açık renkli giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorap içine sokulmalı ve eve dönüşte vücudun özellikle eklem yerleri kontrol edilmelidir" dedi. Uzmanlar her kenenin KKKA hastalığı yapmadığını ifade ederken, "Eğer kene yapıştıysa, asla çıplak elle çıkartılmamalı, eldiven, naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens veya varsa kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılmalıdır. Çıkarılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azalır" diye konuştu.

Kene yapıştıktan sonraki 10 gün içinde halsizlik, kas ve karın ağrısı, bulantı, kusma ve ateş gibi belirtilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğine önemle dikkat çekildi.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   3463 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 4°