• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikler, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törene, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz,  Belediye Başkan Vekili Erkan Aygören, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, CHP İl Başkanı Nejat Önder, CHP Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyeleri ile muharip gaziler, askerler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.


 
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında, Gazi Mustafa Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının milletimizin varlığını güçlendiren, umutlarını canlandıran, makus tarihimizi değiştiren, yolumuzu aydınlatan, istiklal mücadelesini fiilen başlatan, yeni bir devletin kuruluşu yolunda atılan onurlu bir ilk adım olduğunu söyledi. Uslu, “Bu yönüyle 19 Mayıs, milletin bağımsızlık inancından vatan sevgisinden, hür ve müstakil yaşama kararlılığından güç alınarak, işgale, zulme, emperyalizme karşı verilen bir mücadele, geleceğimizin metni olan Cumhuriyetimizin ön sözüdür. Şüphesiz, vatanın bağımsızlığı ve kurtuluşu uğruna çok büyük bedeller ödenmiş, güçlü bir Türkiye’nin inşası için bugün olduğu gibi emsalsiz mücadele ve fedakarlıklar gösterilmiştir. İstikbal ve istiklal mücadelemiz şehit ve gazilerimizden aldığımız güç ve ilhamla 19 Mayıs ruhunda olduğu gibi, azim ve kararlılıkla geçmişte olduğu gibi bugün de sürmekte ve sürecektir. Bu kahraman milleti küçük bir toprak parçasına sıkıştırmak planları sonuçsuz kaldığı gibi, bu büyük mücadele ile dünyada ezilen milletlere örnek olmuş, evrensel bir değer halini almıştır. Bundan sonraki süreçte milletimizin birlik ve beraberliğinin tüm unsurları ile bir arada yaşamak ve ortak değerlerde kenetlenme iradesiyle modern bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bugün, bu tarihi bilinçle özgüven içerisinde geleceğe ümitvar bakıyoruz. Şunu bir kez daha belirtmek isterim ki; bugünümüz dünden, yarınımız bugünden daha da parlak olacaktır. Türkiye, mevcut kazanımları daha da ileriye taşıyacak. Güçlü geçmişiyle parlak geleceğini harmanlayarak, yükselmeye devam edecektir” dedi.


 
“Güçlü Türkiye’nin mimarları olacaksınız”
Bu anlamda en önemli görevin, geleceğin teminatı olan gençlere düştüğünü kaydeden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu konuşmasına şöyle devam etti;  “Genç nesillerin, milletimizin gayelerini gerçekleştirmek için, Türkiye’yi daha da büyütmek için canla, başla çalışacağına yürekten inanıyorum. Baş döndürücü bir hızla değişen ve gelişen dünyanın hızına, gençliğin enerjisiyle yetişilebileceğine farkında bir anlayışla siz gençlere hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşamaktayız. Geleceğimize yön verecek, öz güveninizi yükseltecek bir donanımla yetişmeniz elzemdir. Bu nedenle çağın dinamikleri doğrultusunda, kaliteli bir eğitim almanıza, değerlerine bağlı bilinçli ve özgür düşünceli nesiller olarak yetişmenize önem veriyoruz. Bunu hem milletimizin, hem de insanlığımızın huzur ve mutluluğuna hizmet eden bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Zamanların ruhunu anlamak, gelişmeleri doğru tahmin edebilmek için çok okumalı, çok araştırmalı, mevcut bilgimizi doğru kaynakları kullanarak yenilemeli, kabiliyetlerimizi geliştirmeli, teknolojik yenilik ve gelişimlere açık olmalısınız. Evrensel değer olarak kabul gören demokrasiyi, insan haklarını, farklı düşüncelere, farklı kültürlere saygıyı ve demokratik değerlere bağlılığı hukukun üstünlüğünü önemsemelisiniz. Sizler değişimin anahtarı, gelişmenin ,üretmenin itici gücü olan, tüm alanlarda gelişmiş istikrar ile büyüyen güçlü Türkiye’nin mimarları olacaksınız.”


 
Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından, Bayrak yürüyüşü gerçekleştirildi. Protokol üyeleri ile birlikte törene katılan çok sayıda kişi ellerinde Türk bayraklarıyla Demircioğlu Caddesi, İnönü Caddesi,  Piri Reis Caddesi, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi güzergahında ilerleyerek kordon boyundaki Çağlar Kaynak basketbol sahasına ulaştı. 19 Mayıs etkinlikleri kentin çeşitli noktalarında gün boyu sürdü.
 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   849 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 4°