• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Şehitler Abidesinde anma töreni düzenlendi

Çanakkale’de 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında, hain darbe girişimi sonucu hayatını kaybeden kahramanlar Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirilen törenle anıldı.

11-15 Temmuz tarihleri arasında Çanakkale Valiliği himayelerinde gerçekleştirilecek 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, Şehitler Abidesi’nde törenle başladı. Törene; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin yöneticileri, muharip gaziler, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

  

Vali Orhan Tavlı’nın Çanakkale Savaşları rölyefi önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende,  saygı duruşunun bulunuldu, İstiklal Marşı seslendirildi, Kur’an okundu. İl Müftüsü Arif Gökce tarafından, 15 Temmuz şehitleri ve Çanakkale Şehitleri için dua yaptırıldı. Törene katılan protokol üyeleri ve vatandaşlar daha sonra Sembolik şehit mezarlarına karanfil bırakarak dualar etti. Abdülkadir Katra Sana Tiyatrosunun Şehitler Abidesi altında protokol için sergilediği 57'inci Alay oyunu hep birlikte izlendi.


 

“15 Temmuz'u unutmamak, unutturmamak, bu milletin her bir ferdinin görevi”

Şehitler Abidesi’ndeki törenin sona ermesi ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan şunları söyledi:  “Cumhurbaşkanımız himayesinde tüm Türkiye'de şehitliklerimizi ziyaret ettik. 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi günü vesilesiyle bir araya geldik. Çanakkale'miz, Türkiye'mizin milli şuurunun başkenti. Çanakkale'miz Cumhuriyetimizin ön sözü. Dolayısıyla 15 Temmuz Şehitlerinin Çanakkale'de Şehitler Abidesinde anılması ayrı bin onur, ayrı bir ehemmiyet arz ediyor. Bugün Türkiye’nin dört bir tarafından misafirlerimizle beraber, Çanakkale’mizin tüm protokolüyle beraber, STK’larımızın başkanlarıyla beraber Şehitler Abidemizde hem 15 Temmuz şehitlerimizi hem Çanakkale Savaşındaki şehitlerimizi minnetle, rahmetle andık. Nasıl ki 102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Çanakkale’deki gazilerimiz, şehitlerimiz bu ülkenin geleceği için, milli egemenliğimiz için, demokrasinin inşası için çok büyük bedeller ödemişse, aynı şekilde geçen sene bu zamanlarda 15 Temmuz’da hain darbe girişimine karşı bu millet ayağa kalktı. Aynen Çanakkale destanında olduğu gibi bir destan yazdı. O zaman Tokatlı 15’ller buralarda genç yaşta canlarını vermişlerdi. 15 Temmuz’da da Abdullah Olçok’lar ve onun yaşındaki bir çok gencimiz aynı şekilde canlarını bu millet için verdiler. Nasıl ki o tarihlerde Seyit Çavuşlar, Yahya Çavuşlar düşmana karşı, hainlere karşı dur demişlerse, 15 Temmuz gecesinde Ömer Halisdemirler ve birçok şehidimiz aynı şekilde bu milletin geleceği adına, bu milletin birliği ve beraberliği adına, milli egemenliğimize uzanan ellerin kırılması adına çok büyük bir bedel ödediler. 15 Temmuz'u unutmamak, unutturmamak, bu milletin her bir ferdinin görevi. Biz bu milletin evlatları olarak 15 Temmuz'u her sene büyür bir onurla anacağız. Ders alacağız. İbret alacağız. Bir daha tarz o hain girişimlerinin olmaması için ne düşüyorsa üzerimize gayret göstereceğiz. FETÖ'yle, PKK'yla, mücadele başta olmak üzere, tüm örgütlerle olan mücadelemizi son aşamasına kadar elimizden geldiğince gayret edeceğiz. Çanakkale’de 15 Temmuz’u anmak ayrı bir onur demiştim. Ümit ediyorum Çanakkale’nin ruhu, 15 Temmuz’un ruhu tüm Türkiye’mize hakim olur. Bir daha bu ülkede benzer yanlışlar yapılmaz.”

    Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   730 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°