• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale’de zıpkına avladığı balıklarla adından söz ettiren ve sosyal medyada da geniş takipçi kitlesinde sahip olan Müjdat Turan, son avıyla adeta bir rekora imza attı. Başarılı dalgıç 68 kiloluk dev akyayı zıpkınla avlamayı başardı.

Çanakkale’de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde çalışan, daha önce yakaladığı çeşitli balıklarla tanınan Müjdat Turan, yine inanılması güç bir ava daha imzasını attı Çanakkale Boğazı’nın sularında. Turan’ın zıpkınına bu kez 68 kiloluk dev akya takıldı. Tecrübeli dalgıç balığı vurduktan sonra iki saat süren zorlu mücadelenin ardından kıyıya çıkarabildi. Turan bu avının bir Türkiye rekoru olduğunu söyledi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, gökyüzü, bulut, açık hava ve su


 “Balık o kadar güçlüydü ki beni açıklara sürüklemeye başladı”
Turan dev akya avı macerasını şu sözlerle anlattı; “Fırtınalı bir sabaha uyandığımda dalışa gitmekten vazgeçmiştim. Saat 12:00’ye geldiğinde balkona çıkarak havayı kontrol ettim ve dalışa gitmeye karar verdim, içimden bir his beni adeta denizlere gitmem için zorluyordu. Sahile geldiğimde sert poyraz denizleri bembeyaz köpürtüyordu, kıyıdan denize zor girdim. Hızlıca açığa palet vurdum. Bir kaç dalıştan sonra yaptığım dalışta orta suda bana iki akyanın yaklaştığını gördüm, dev gibiydiler. Göz bebeklerim büyüdü adeta. Büyüklüğüne güveniyorlardı sanki, korkusuzca yanıma kadar geldiler. Hemen yanaktan güzel bir atış yaptım. Buraya kadar her şey çok iyi güzeldi, bundan sonra bir aksiyon bir macera başladı ki anlatılır gibi değil. Balık o kadar güçlüydü ki beni açıklara sürüklemeye başladı. 100 metre ipimin hepsini açmıştı. Bende biraz koparmasın diye arkasından palet vuruyordum. Dev dalgalar beni bir oyana bir bu yana savuruyor, bazen suratıma bir şamar gibi vuruyordu. Boğazın derin karanlık sularında tek başımaydım. O kadar çok büyük dalgalar vardı ki etrafımı bile göremiyordum. Bir ara bir geminin pupasını gördüm korktum, bu dev balık beni gemi yoluna yaklaştırmıştı neredeyse. Öyle çaresizdim ki ne bir badim vardı ikinci atışı yapacak, nede bir botum beni takip edecek. Yapayalnızdım şimdi bu karanlık sularda. Bana bir mucize lazımdı ne yapmalıydım şimdi. Bir anda ip boşa çıktı, balık asılmayı bırakmıştı. Bunu fırsat bilip akıntıları da arkama alarak kıyıya palet vurmaya başladım. Meğer balık kan kaybından kaymış gitmiş. Yaklaşık 2 saat sonra kıyıya çıkardığımda balığın büyüklüğü beni büyülemişti. Güzel ama macera dolu bir av günü bir kez daha benim hatıralarımda yerini aldı.”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gökyüzü, bulut ve açık hava


   

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   3714 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°