• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Kurban bayramı yaklaşırken kurbanlık fiyatları da yavaş yavaş netleşmeye başladı. Kentin önemli besicilik firmalarından Yılser Çiftlik’in işletmecileri, kurban fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yılser büyük ve küçük baş hayvan çiftliğisahibi Serdar Yıldız ve ortağı Kızılkeçili köyü muhtarı Eyüp Çakıroğlu,kurban bayramının yaklaşmasından dolayı küçük ve büyük baş hayvanlar hakkında merak edilenleri cevapladı.

Yılser büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftliği sahibi Serdar Yıldız,derme çatma bir binayı  satın alıp daha büyük bir yer inşaa ederek Eyüp Çakıroğlu ile birlikte Yılser büyük ve küçük baş hayvan çiftliğini kurmaya karar verdiklerini  dile getirdi.Yıldız, “İlk açtığımızda 50 büyükbaş hayvanımız vardı. Talep çok olmaya başladı bizde ortamın temiz olması, kurban kesen insanların memnun olması ile 80 büyük baş ve 30 tane de küçük hayvanda getirttik. Kurbana bir ay kalmasına rağmen küçükbaş hayvanlarımız hiç kalmadı. Büyükbaş hayvanlarımızdan da 45 tanesini satmış bulunmaktayız yüzde 50’sinden fazlası satıldı.Kurban  kesmeye gelen insanların ilk baktıkları ortamın temiz olması ,İslami usullere göre kesilmesi ve güler yüzlü çalışanı ile farklı bir işletme olması tercih sebebi olmamıza neden oluyor. Geçen yıl ile bu yıl arasında kurbanlıklar da çok büyük bir fark yok. Geçen sene canlı hayvan baskül 18 liradan veriyorduk. Bu sene de her şey dahil 22 liradan veriyoruz. Hayvanlarımızın hepsi Kars’tan geliyor ve on aydır bakıyoruz doğal yemlerle besliyoruz. Köylümüzden kiraladığımız arsalara yetiştirdiğimiz besinleri veriyoruz” diye konuştu.Eyüp Çakıroğlu, hayvancılığın sevgi ve emek gerektiğini sevilmez ise bir ay bile uğraşmaktan vazgeçersiniz diyerek şunları söyledi;“Bazen çok büyük kar elde edemezsiniz. Yaptığınız işi güzel yapınca size dönüşleri de oldukça güzel geliyor. Bir kişi gidip on kişi ile geri dönüyor. Siz ne kadar uğraşırsanız da insanlar gelip hayvanları görüp beğendiklerinde daha çok tercih ediyorlar. Bu hayvancılık dediğimiz olay samanı yemi zamanında karşılamanız lazım. Sadece besi yemi vermeniz hayvancılık konusunda başarılı olacağınızı göstermez. Kars’tan özellikle almamızın sebebi yerli ırkı tercih ettik ve hayvanlarımız serbest gezinen hayvanlar oldukları için etlerinin daha lezzetli olmasıdır. Kemik yapısı az yüzde 50 oranında et çıkıyor.Hem de alım gücüne hitap ediyor hem de oldukça fazla bulunuyor” şeklinde konuştu. Yılser büyük ve küçük baş hayvan çiftliği sahibi Serdar Yılmaz , “Burayı tercih etmelerinin sebebi verdiğimiz hisselerle kesimin gerçekleşmesidir. Kurbanda kesmek için ortak bulmanıza gerek kalmıyor. Biz hisse veriyoruz bir büyükbaş hayvana 5 ile 7 arasında kişi girer İslami usullere göre. Bunu aramak zorunda kalmıyor insanlar hisse alıyor ve kesim sırası gelince paylaştırılıp dağıtılıyor. İnsanların geceye kadar süren kesimleri burada olmayacak hava karadığında kurban kesim işlerimiz sona erecek. İnsanların bizi tercih etmesini nedeni bütün hayvanlarımızın kilosunun belli olmasıdır. Daha önceden tartılıp kayıt altına alınıyor .Bir büyükbaş hayvanın kesilip sahibine verilmesi 20 dakikayı buluyor. Kurban sırası beklerken insanların sıkılmaması için bütün gün çay ve mangal etkinliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Eyüp Çakıroğlu, kurban seçerken öncelikle iki yaşında olması gerektiğini belirterek,“Hayvanın kulağında ,boynuzunda ve  ayağında sakatlıkların olmaması gerekir. Çok bitkin halde kesimhaneye gelmemesi lazım. Hayvanların aşılarının kontrol edilmesi lazım. Hayvanlar kesilene kadar her zaman sürekli kontrol ediliyor” dedi.

  Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1436 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 4°