• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale Kara Savaşları'nın dönüm noktası olan Anafartalar Zaferi'nin 102. Yıldönümü münasebetiyle Conkbayırı'nda Anafartalar Zaferi'nin 102'inci yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Conkbayırı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören; saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Törene Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh, Yeni Zelanda Büyükelçi Yardımcısı Ed Mcİsaac, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, siyasi parti temsilcileri ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, takım elbise ve açık hava

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Çanakkale'de kazanılan büyük zaferin, Türkiye Cumhuriyeti'nin varoluş zaferi olduğunu söyledi. Dünyanın en kanlı çarpışmalarından birinin Çanakkale'de yaşandığını hatırlatan Sn. Hüseyin Yayman, sözlerine şöyle devam etti: "Allah büyük Türk milletine bir daha böyle acılar yaşatmasın. Emperyalizme karşı büyük Türk milletinin bu şanlı zaferini büyük bir saygı, hürmet ve gerçekten yüce duygularla selamlıyoruz. Türkiye'mizi, imparatorluğumuzu yıkmak isteyen emperyalistlere karşı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını buradan bir kez daha hürmetle, şükranla ve minnetle anıyoruz. Onlar olmasaydı, Çanakkale Zaferi olmasaydı Sakarya zaferi olmayacaktı. Çanakkale Zaferi olmasaydı Büyük Taarruz olmayacaktı. Çanakkale Zaferi olmasaydı Allah korusun belki büyük Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı. Biz Çanakkale zaferinin sadece emperyalizme karşı, ülkemizi işgal etmek isteyenlere karşı bir zafer olmadığını, milletimiz için, devletimiz için bir varoluş muharebesi, bir varoluş zaferi olduğunun farkındayız çok şükür."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, açık hava

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da 1915'te kutsal topraklarda Çanakkale ruhunu yaratan birbirinden ayrı ve ulvi destanlar yazıldığını belirtti. Bu zaferler ve destanların tüm dünyaya ders verdiğini vurgulayan Sn. Orhan Tavlı, şunları kaydetti: "Hepsi kardeşliğin, insanlığın ve Çanakkale ruhunun doğduğu yer olan Çanakkale'yi anlatır. İşte bunlardan biri ve en önemlisi de 10 Ağustos Anafartalar Zaferi'dir. 10 Ağustos yurdumuzu işgal etmek isteyen emperyalist güçlerin beklemedikleri bir anda Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal'in kırbacını şaklatarak orduyu taarruza kaldırdığı ve kurşunlara aldırış etmeden bir ok gibi ileriye süngüsüyle atılan kahramanların zafer kazandığı gündür. 10 Ağustos 1915, gelecek nesilleri bağımsız bir devlet, hürriyet içinde yaşanır bir memleket bırakmak için şehit olan kahramanların zafer kazandığı bir tarihtir."

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, gökyüzü, kalabalık ve açık hava

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığında görevli Albay Serhat Demirbaş, Çanakkale'de kazanılan zaferlerin, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadarki gelişmelerin bir kaynağı olduğunu söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk milleti önündeki üstün kumandan ve yetenekli bir asker olduğunu ilk kez Çanakkale'de kanıtladığını ifade eden Albay Serhat Demirbaş, "Çanakkale'de devleşen, gönüllerimizde ebedileşen ve tarihin altın sayfalarında destanlaşan yüce kahramanlar, huzur içinde uyuyunuz. Geçit vermediğiniz bu vatan emin ellerdedir. Uğruna hiç düşünmeden canlarını feda ettiğiniz bağımsızlık ve özgürlüğümüzün sembolü şanlı bayrağımız, bu aziz vatan toprakları üstünde sonsuza kadar dalgalanacaktır" dedi.

Törende, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı HüseyinYayman, Vali Orhan Tavlı ve Tümgenerel İzzet Çetingöz tarafından şeref defteri imzalandı. Ardından Çanakkale Sanat Tiyatrosunca “Anafartalar Kahramanı” isimli tiyatro gösterisi sergilendi. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türk Askerinin kahramanlıklarının canlandırıldığı tiyatro gösterisi esnasında duygu dolu anlar yaşandı.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, kalabalık, ağaç ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, kalabalık, ağaç ve açık hava

Şehitlerimiz İçin Mevlid Okutuldu

Saat 12.00'de Kabatepe Mesire Alanı'nda başlayan kutlamalarda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir konuşma yaptı. Konuşmasında “Onlar ölmekten korkmadılar; Teğmen İbrahim Naci’nin dediği gibi onlar unutulmaktan korktular. Tam 102 yıl önce 10 Ağustosta düşmanı süngüleriyle mağlup eden başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için, bayrak için, kutsal değerleri için, bağımsızlığımız için, ölümü göze almaktan ve ölüme koşmaktan çekinmeyen tüm aziz şehitlerimizin hatıralarını yad etmek için bugün burada bu güzel programı tertip ettik. Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale Ruhunu yaşamak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Aziz şehitlerimizin ruhu şâd olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehteran Bölümü’nün Mehteran gösterisi davetlilerden büyük ilgi gördü. Program Şehitlerimiz için mevlid ve Kuran okunmasıyla devam etti. Öğle namazı sonrasında davetlilere yemek ikramında bulunuldu.

  Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   695 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°