• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

10 Ağustos Anafartalar Zaferi'nin 102. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı organizasyonunda gerçekleşen “1915 Bir Hilal Uğruna” adlı tiyatral gösteri nefesleri kesti.

Restore edilen Anadolu Hamidiye Tabyasındaki gösteriyi 8 bin kişi ilgiyle izledi Duygusal anların yaşandığı gösteride bazı izleyiciler göz yaşlarına hakim olamadı.
 
Çanakkale Kara Savaşları'nın dönüm noktası olan Anafartalar Zaferi'nin 102. Yıldönümü münasebetiyle Mehmetciğin hatırasının, inancının, cesaretinin, azminin, manevi mirasının, milli birlik ve beraberliğimizin harcı olan Çanakkale Zaferini kazandıran bu yüksek ruhun kuşaktan kuşağa yaşatılması adına, 2016 Yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen, büyük ilgi ve beğeni toplayan "1915 Bir Hilal Uğruna" adlı tiyatral gösteri 10 Ağustos Anafartalar Zaferinin yıl dönümünde Çanakkalelilerle buluştu.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca; Genelkurmay Başkanlığı, Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2. Kolordu Komutanlığı, Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü, Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu gibi birçok kurum ve kuruluşun katkılarıyla Hamidiye Tabyaları'nda sahnelenen, sunumunda 450 kişinin yer aldığı Osmanlının kuruluşu, İstanbul'un fethi, Balkan harbi ve Çanakkale Savaşları’nın tiyatral canlandırmalar, ışık ve sahne gösterileri ve folklorik danslarla anlatıldığı gösteri büyük beğeni topladı. Kent merkezinde Barbaros Mahallesi’nde restore edilerek yeniden gün yüzüne çıkarılan Anadolu Hamidiye Tabyasındaki gösteriyi Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Çevre Eski Bakanı Hamdi Üçpınarlar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile birlikte 8 bine yakın Çanakkaleli izledi.
 
“Çanakkale ruhu neredeyse biz orada varız”
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir gecede yaptığı konuşmada, “Bu akşam bu tarihi mekanda bu güzel ortamda 'Bir Hilal Uğruna' isimli çok güzel ve çok büyük projeyle insanımızın karşısına çıkıyoruz. 'Bir Hilal Uğruna' işte Çanakkale ruhunun ortaya çıktığı ve insanlarında kalbine nakşolacak bir gece olacak. Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale ruhu neredeyse biz orada varız. Çanakkalelilerin, Çanakkale'nin iyiliği neredeyse Tarihi Alan Başkanlığı olarak oradayız. ve orada olacağız. Çanakkale'yi hep beraber daha ileriye götürmek adına biz Alan Başkanlığı olarak biz buradayız ve çalışacağız. Çanakkale'yi henüz görmemiş olan tüm vatandaşları da bu topraklara bekliyoruz. Onları Çanakkale'de ağırlamaktan, buranın atmosferini onlara yaşatmaktan mutluluk duyarız" dedi.

Muhteşem gösteri sonrasında protokol üyeleri sahneye davet edilerek tüm şehitler için temsili siperlere karanfiller attı.  Bu anlar izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

  

 
 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   344 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 4°