• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale'de üç bin yılda bir açan ve geçtiğimiz günlerde Umurbey şeftalisinde görüntülenen udumbara çiçeğine bu kez bir incirde rastlandı.

Biga Ağaköy’de bahçedeki ağaçtan incir toplayan Aslı Şimşir’in dikkatini meyvenin üzerindeki çiçek dikkatini çekti. Geçtiğimiz günlerde Lapseki’ye bağlı Umurbey beldesinde bulunan ve haberlere konu olan udumbara çiçeğini fark eden Şimşir durum karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Şimşir, Umurbey’de rastlanan durumu haberlerde gördüğünü ve kendisinin de incirin üzerinde gördüğünde çok heyecanlandığını söyleyerek, “Bahçedeki incirden meyve koparıyorken gördük. Daha önce haberine gördüğümüz için dikkatimizi çekti” dedi.

Udumbara çiçeği nedir?

 3 Bin Yılda Bir Açan Doğa Harikası Doğada çok nadir bulunan bir doğa harikasıdır Udumbara çiçeği, hatta Avatar filminde de kullanılmıştır, umutlu ve mutlu insanların üzerine yağdığı söylenir. Budizm inancına göre 3 bin yılda bir yetiştiğine inanılır ve efsaneye göre o yetiştiğinde dünyaya iyiliği hakim kılacak bir kral geleceğine inanılır. Genelde bulunduğu ağacın meyvesi içinde yetiştiğinden gözlenebilirliği çok düşüktür, işte bu yüzden de 3 bin yılda bir görüldüğüne dair inanç ortaya çıkmıştır ama halbuki o kadar abartı nadirlikte görülen bir çiçek değildir. Ülkemizin birçok yerinde bir nevi ağaç paraziti olan Udumbara Çiçeğine rastlamak mümkündür. Üç bin yılda bir açan Udumbara adlı çiçek Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan bir figür olarak kullanılmıştı. Avatar filminden sonra yeniden gündeme gelen çiçekle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Dünyada şimdiye kadar sadece 15 tane tespit edilen çiçeğin yeniden filiz verdiği belirtildi.   
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   5743 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°