• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

“Tarihe Engelsiz Erişebilirlik” Projesi Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında, görme ve işitme engelli ziyaretçiler Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Tarihi Alanında ağırlandı.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ‘’Engelliler Destek’’ Programı kapsamında Çanakkale Valiliği koordinasyonunda görme ve işitme engellilere yönelik ikinci kaynaştırma etkinliği olan Tarihi Alan gezisi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi.


 
Rumeli Mecidiye Tabyası, Yahya Çavuş, Şehitler Abidesi, Conkbayırı ve 57’nci Alay Şehitliği ziyaret edildi. 80 kişinin katıldığı gezi boyunca Tarihi Alan Kılavuzlarından bilgiler alındı ve işitme engelli ziyaretçileri için eş zamanlı olarak işaret dili tercümanlığı yapıldı. Bunun yanında, görme engelli ziyaretçiler için hazırlanan Braille alfabeli kabartma Gezi Haritası ve Ziyaret Adabı kitapçığı dağıtıldı.


 
Görme ve işitme engelli ziyaretçiler ziyaret esnasında Rumeli Mecidiye Tabyası’nda Çanakkale Savaşları’nda kaldırdığı top mermisiyle tarihe adını altın harflerle yazdıran, kahraman Seyit Onbaşı’nın o anı canlandırdığı heykeli dokunarak hissetmeye çalıştılar. Aynı şekilde ziyaretçiler,  Şehitler Abidesi’ndeki rölyef anıtı da kabartmalarına dokunup anlatımlar eşliğinde hafızalarına kazıdılar. Bu anlar ziyaretin belki de görülmeye değer en güzel anları olarak yansıdı.    

   
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   472 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.79413.8093
Euro4.63534.6538
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 4°