• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Engelsiz bir Türkiye için yerel dinamikleri daha aktifleştirerek, duyarlılığın artırılması ve engelliliğin önlenmesine katkı sağlamak amacıyla geliştirilen Engelsiz Sağlık Evleri Projesi, Çanakkale’de uygulamaya geçiyor.

Çanakkale Valiliği koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğünce yürütülen Engelsiz Sağlık Evleri Projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edildiğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, “Projemizde genel olarak amacımız engelsiz bir Türkiye için yerel dinamikleri daha aktifleştirerek, duyarlılığın artırılması ve engelliliğin önlenmesine katkı sağlamaktır. Engelliliğin kuşkusuz birçok sebebi var ve bu konuda her sektörün, kurumların, bireylerin pek çok sorumluluğu olduğu bilinen bir gerçektir. Sağlık hizmetlerinin temel amacı ise bireyi ve toplumu hastalıklardan korumak ve hastalık risklerini önlemektir. Bu sebeple projemizde konu belirlerken kronik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilen engellilik durumunun önlenmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Proje bölgesi olarak, Ayvacık ilçemizde sağlık evi olan Behramkale,  Kösedere,  Korubaşı, Paşaköy ve Tuzla köyleri olmak üzere beş köy belirlenmiştir. Bu köylerdeki engelli bireyler ile kronik hastalık görülme sıklığı en fazla olan 35-60 yaş arası kişilerin kronik hastalık yönünden tarama ve ölçümlerinin yapılması ve riskli bireylerin tedavi hizmetlerine yönlendirilmesi ile farkındalık eğitimleri, diyet ve psikolojik danışmanlık hizmetleri gibi çalışmaların yapılması planlanmıştır. Bireyin sağlıklı koşullarda dünyaya gelmesi ve yine sağlıklı koşullarda hayatını sürdürebilmesi adına hem bireysel hem toplumsal sorumluluklarımıza dikkat çekilerek, söz konusu çalışmaların ilimiz ve ülkemizde yaygınlaştırılması, koruyucu sağlık hizmetlerinin kalitesini artıracaktır. Sonuç itibariyle, Ayvacık bölgesinde yürütülen Engelsiz Sağlık Evleri Projemiz süresince, valiliğimiz başta olmak üzere kaymakamlarımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimizin destekleri son derece önemlidir” dedi.
Taşçı, 13 Ekim Cuma günü Tuzla Köyü sağlık evinde başlatılacak olan Engelsiz Sağlık Evleri Projesinin halkın sağlığı için el ele vererek başarılı sonuçlara ulaşmasını temenni etti.
 
  

    


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   237 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.79413.8093
Euro4.63534.6538
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 4°