• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Gökçeada-Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi bütçesinden finanse edilen ve Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından projelendirilen Gökçeada Mezbahasının temel atma töreni yapıldı.

Gökçeada Belediyesi tarafından yer tahsisi, çalışmaları Gökçeada Kaymakamlığı ve Gökçeada İlçe Özel İdaresi tarafından desteklenen, proje bedeli 1 milyon 800 bin lira olan ve açılışının 18 Mart 2018 tarihinde yapılması planlanan mezbahanın temel atma törenine Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Gökçeada Belediye Başkan Vekili Muharrem İpek, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Hakan Batıbeki, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, Kurum Amirleri, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve çok sayıda üretici katıldı.
 
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, temel atma töreninin açılış konuşmasını yaptı. Karadağ konuşmasında:“ Gerçekten bugün burada çok mutlu bir günde bir araya geldik. İnşallah, biraz sonra Gökçeada'mıza yakışan bir tesisin, bir mezbaha inşaatının temelini atmış bulunacağız. Bu mezbaha ile Gökçeada'mızın önümüzdeki 5 veya 10 yıl içerisinde hayvancılık bakımından çok büyük bir değişim yaşayacağını hep birlikte göreceğiz. Bilindiği gibi Gökçeada Türkiye'nin en büyük adası. 330 bin dekarlık bir alana sahip ve bunun % 10'u olan 33 bin 500 dekarlık kısmında, tarımsal faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Gökçeada'mızın ekonomisi bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri ve turizme dayanmakta. İnşallah bu 4 ayak üzerine Gökçeada'mızın ekonomisini oturtacağız. Buranın gelecekte mutlaka hem ülkemiz, hem uluslararası alanda bir üne kavuşmasını temenni ediyorum. Gökçeada için, bu mezbahanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. 120 gün sonra mezbaha yapılmış bitmiş olacak. İnşallah o zaman Sayın Bakanımızla gelip açılışını yapacağız. Hepinize teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
 
Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel törende yaptığı konuşmasında:“ Bu gün burada halk sağlığı açısından, insan sağlığı açısından, gıda güvenliği açısından son derece önemli bir tesisin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. 4 ay sonra ilçemiz bir mezbahaya kavuşmuş olacak. Bir hayvancılık adası olan Gökçeada'da bu tesisin kurulması son derece önemli. Diğer ilçelerin kendisinde mezbaha bulunmasa da yakınındaki bir yere götürme imkanları var. Ama bizim öyle bir imkanımız yok. Dolayısıyla, biz bu tesisi yapmak zorundayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından; Gökçeada Müftüsü Haydar Hüyük'ün yaptırdığı dua ile birlikte kurbanlar kesildi. Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Gökçeada Belediye Başkan Vekili Muharrem İpek in butona basmasıyla alkışlar eşliğinde İlk harç temele atıldı.

  

     Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   180 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.79413.8093
Euro4.63534.6538
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 4°