• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan aylık değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.  Yeni devlet hastanesinin üzerinde duran Mutan, bölgeye ulaşım sıkıntısı olduğunun altını çizdi. 

Çanakkale’nin en büyük sorununun ulaşım olduğunu kaydeden Mutan, bu duruma dikkat çekmek için 15 Kasım’da belediye meclis üyeleri ile birlikte hastaneye yürüyeceklerini kaydederek, “Hiç olmazsa hastane bir vesile olur da Çanakkale’deki ulaşım sorununa ciddi bir neşter vurulur. Yoksa kısmi, bir takım menfaat dengeleri üzerinden sorunlar çözülmez gibi geliyor bana” dedi.

Ulaşımdaki sıkıntının sadece hastane alakalı değil, Çanakkale’nin kendine has bir sorun olduğunu kaydeden Başkan Mutan, “Hastalar eski hastaneye gidiyor, oradan da buraya taşınıyor. Bunun adına da ring demişler.  Yani yeni hastaneyi bulmak için eski yoldan eski hastaneyi mi bulacağız?  Arkadaş semtlere mahallelere hatları soksana? Neden sokmuyorsun?  Yani hastaneye direk hat olayını mahallelerde niye başlatmıyorsun? Ağırlıklı oralara vermen lazım.  Millet illaki eski hastaneye gelip toplanacak oradan yeni hastaneye taşınacak. Böyle bir ulaşım aklı olabilir mi? İlçelerden gelen toplu taşıma araçları sabah 07:00-10:00, akşam 16:00-18:00 arasında şehre girmesine müsaade edilmiş.  Hastalık, bir okul sistemi için de bu ulaşımı dizayn ettiğinizde yanılırsınız. Okulun saati olur ama hastalığın saati olur mu? 11:00’de hastalandı vatandaş 02:00-03:00’e kadar otobüs mü bekleyecek?  Böyle bir dünya olabilir mi? Yani bir önceki ilçelerden gelen minibüslerin saatleri Kepez’e uygulamışlar.  Üniversite hastanesi, diş hastanesi ve yeni hastane de dahil. Neden sorunu arttırıcı bir yaklaşım sergileniyor? Günün her saatinde girip çıksınlar, ne var bunda. Burada gene bir hayvandan iki post çıkarma hesabı üzerinden gidiliyor.  Gene bir yerde indireceğiz belli saat aralıklarında ondan sonra kalkacak gelecek. Hangi dünyada yaşıyoruz. Burada gözetilen bir grup taşıyıcının çıkarları. Dünden dengelenmiş bu çıkarları Kepez’de de hayata geçirmek istiyorlar. Biz dedik ki ilçelerden gelen araçlar her saat girsin çıksın. Onlar diyor ki bir yerde insin sonra bindir al taşı.  Bir vatandaş bir yere ulaşacaksa bir defa versin ücreti niye iki defa verecek.  Niye iki defa oradan oraya taşıttırarak vakit kaybettiriyorsun?”

“BEN SENİN PAYDAŞINIM, SENİN PAYDAŞINA YAPTIĞINA BAK”
Çanakkale’nin en büyük sorununun ulaşım olduğunu kaydeden Mutan, “Ulaşıma yeni bir devlet hastanesiyle ikinci bir sıkıntı ekleniyor. Biz bunun dışındayız, net konuşuyorum.  Paydaşız ama paydaş olmayı ret ediyoruz. Yargıdayız, inşallah yargı lehimize karar verir. Neden? Bizi dinlemiyorlar. Bizi dinlemedikleri için şu anda ciddi anlamda dökülüyorlar.  Son aldığım duyumu sizlerle paylaşıyorum inşallah birileri de duyar.  Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde çalışan vatandaşlarımız buradan belediye otobüsüne biniyorlar, bölge trafiğin orda iniyorlar, oradan tekrar binip devlet hastanesine ulaşıyorlar. Var mı böyle bir dünya var mı? Ben senin paydaşınım, senin paydaşına yaptığına bak.  Ama iki aydır bizim muhatabımız değil. Bir polemik yaşandı, kent gerilmesin diye geri adım attık. Bizim Kasım meclisinde ortaya bir durum çıktı, bir teklif geldi. 15 Kasım’da meclisten sonra bütün meclis üyeleriyle hastaneye yürüyeceğiz dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için. Ulaşım sorunu olan herkesi de bu yürüyüşe davet ediyorum. Kepez daha fazla haksızlığa maruz kalmamalı. Yeter artık. Biz vatandaşın, yurttaşın sorununu çözmeye çalışıyoruz.  İnsanlara kısıtlı çözümler üreterek, sorunları arttırıyorlar.  Hastalar öğrenci değildir, hastadır onlar. Onlara süreli, sınırlı takım zaman aralarında gelin gidin demek doğru değildir. Taksiciler hesap yapıyormuş eski SSK’nın oradan hastaneye 33-34 lira diye. Buradan kaç paraydı orası? Bırakın bu işleri. Taksicinin 30 TL’sine bakarken sağlık sistemi ile vatandaşın cebinden alınanlara bir bakın.  Bu bir tehdit değil ama 15 Kasım’da bir farkındalık ve kamuoyuna dönük bir mesaj anlamında belediye Meclisi arkadaşları ile ortaklaştık yürüyeceğiz. Ya, iki CHP’li belediye bir araya gelip halledemiyor bunu. Maalesef halledemiyor. Geçen gün Milliyet Gazetesi’nde bir köşe yazarının ağzına düşmüşüz. Doğru mu? Değil. Ama o koşulları da çok zorladık.  Genel merkez düzeyinde bile zorlandı maalesef çözemedik. Gülüyorum ha çözemedik diyorum.  Çok mu zor? Hiç de zor değil. Sadece hastane de değil. Ben sayın valiye de arz ettim.  Bizi bir araya getir protokolü revize edelim çözelim dedim. Oradan da tık yok.  Zor, oyunu bozacak.  Hiç olmazsa hastane bir vesile olur da Çanakkale’deki ulaşım sorununa ciddi bir neşter vurulur. Yoksa kısmi, bir takım menfaat dengeleri üzerinden sorunlar çözülmez gibi geliyor bana” dedi.

  

     


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   940 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°