• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Türkiye’nin kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için faaliyet gösteren EPOS 7 Derneği Yönetim Kurulu ve dernek üyeleri Çanakkale’deki kültür mirasının uluslararası platformlarda duyurulması için çalışmalara başladı.

2018 yılının Başbakanlık tarafından “Troya Yılı” olarak kabul edilmesini göz önüne alan Epos 7 Derneği’nin Çanakkaleli üyesi Fatoş Mildon, Çanakkale’nin sadece Türkiye değil dünya kültürel mirası açısından da çok önemli bir potansiyeli bulunduğunu hatırlatarak, “Dernek olarak Çanakkale’deki kültürel mirasın korunması ve uluslararası platformlarda tanıtımının yapılması için çalışmalarımıza başladık. 2018 Troya yılında Çanakkale’nin adını tüm dünyanın duyması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
 
Yönetim Kurulu Başkanlığını Ayşe Zafer Kozanoğlu’nun yaptığı, Türkiye’deki kültürel mirasın korunup, yeni nesillere aktarılması konusunda etkili çalışmalarıyla dikkat çeken ve UNESCO tarafından da tanınan EPOS 7 Derneği, Çanakkale’deki kültürel mirası mercek altına aldı. Çanakkale bölgesinde yer alan son derece önemli tarihi bulguların korunması ve uluslararası platformlarda duyurulmasını hedefleyen EPOS 7 Derneği’nin Yönetim Kurulu üyeleri Çanakkale’yi ziyaret etti. Ayşe Zafer Kozanoğlu başkanlığında aralarında Özgür Keleş, Berrin Zorlu, Berna Cebi, Ayşe Yağcı, Yonca Gürol, Gizem Bingöl ve Sedef Baran’ın bulunduğu EPOS 7 Derneği’nin Çanakkale gezisine, Çanakkaleli Dernek Üyesi Fatoş Mildon ev sahipliği yaptı.


 
TROYA ANTİK KENTİ KAZI HEYETİ BAŞKANI SUNUM YAPTI
Dernek üyelerine Miller Holding binasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan tarafından ayrıntılı bir sunum yapıldı. Troya Antik Kenti kazılarının alanında uzman bir ekiple sürdürüldüğünü anlatan kazı başkanı Aslan, “Bu yılki kazılarda son Tunç çağı yani Homeros Troia’sına atfedilen kale içi ve kale dışındaki bazı noktalarda eski dönem kazılarının, Manfred Korfman Dönemi çalışmalarının sınanması ve doğrulanması, ya da yeniden irdelenmesi konusunda önemli verilerin çıkması hedefleniyor” bilgisini verdi. Dernek üyeleri daha sonra Çanakkale’deki tarihi bölgeleri ziyaret etti. Çanakkale Şehitler Abidesi başta olmak üzere, tarihi Gelibolu Yarımadası, Troya Antik Kenti ile şehir turunun yapıldığı gezide heyet, rehberler eşliğinde Çanakkale’yi gezerek bilgi aldılar. Derneğin Çanakkaleli tek üyesi ve aynı zamanda Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon’un da eşi olan Fatoş Mildon, ömrünü Çanakkale’ye adamış bir aile olarak bu projeden ayrı bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Miller Holding olarak Çanakkale’nin hak ettiği değeri bulması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Mildon, “Biz aile olarak Çanakkale’nin uluslararası platformlarda da ön planda olmasını arzu ediyoruz. Bunu sağlayacak her türlü çalışma ve projeye destek veriyoruz” dedi.


 
DÜNYA ÇAPINDA PROJELER
Çanakkale’nin tarihi dokusundaki zenginliğe özellikle dikkat çeken Mildon, şunları söyledi:
“EPOS 7 Derneği’nin Çanakkale’nin tarihi mirasının tanınması ve duyurulması konusunda yürüttüğü proje beni bir Çanakkaleli olarak ayrıca heyecanlandırdı. Bildiğiniz üzere 2018 yılı Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20’nci yılı olması nedeniyle ‘Troya Yılı’ olarak ilan edildi. Burada aynı zamanda çok önemli ve heyecan verici kazı çalışmaları da devam ediyor. Hem kazı çalışmalarından elde edilen önemli bulguları hem de başlı başına Troya’yı etkili ve büyük projelerle dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız ve diğer kıymetli üyelerimiz de bu nedenle Çanakkale’ye geldiler ve yerinde inceleme yapmak istediler. Mutluluk duyarak onlara eşlik ettim. Umarım çalışmalarımızla Çanakkale’nin kültürel zenginliklerini dünyaya duyurmada bir fark yaratabiliriz.”  

      


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°