• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Rehber-%C3%87anakkale/208006452630824
  • https://plus.google.com/u/0/117185460489122457188/posts
  • https://twitter.com/RehberCanakkale

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, 30 Ekim tarihinde faaliyete başlayan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İllerde sağlık kurumları için oluşturulan üçlü yönetim yapısı, 6 yıl sonra yeniden birleşti. Sağlık Müdürlüğü çatısı altında birleşen sağlık sisteminde bu görev Çanakkale’de Ali Taşçı’ya verildi. Çanakkale İl Sağlık Müdürü olarak atanan Ali Taşçı, yeni hastane hakkında merak edilenleri anlattı. Eski hastanenin nasıl kullanacağı hakkında bilgiler verdi. Çanakkale’de sağlık yatırımları, işleyişi ve gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı.

2004’ten bu yana ülke genelinde uygulanan Sağlıkta Dönüşüm programının en önemli ayağı olan insan odaklı, hizmetin birinci basamağı sayılan fiziki ortamın ferahlığını Çanakkale’de yeni devlet hastanesiyle sağladıklarını kaydeden Sağlık Müdürü Ali Taşçı, “Öncelikle ferah, insana yaraşır, insan odaklı hizmetimizin temeli olan bir fiziki yapıya kavuşmuş olduk. Önceki hastanemiz toplam kapalı alanı 22 bin metrekare iken, şu anda Mehmet Akif Ersoy adını verdiğimiz 400 yataklı yeni binamızın toplam kapalı alanı 75 bin metrekare civarında. Daha önceki hastanemizde koğuş tipi yatakhane varken, şu anda 1 ya da 2 kişilik odalarda hastalarımızı ağırlıyoruz, hizmetimizi orada veriyoruz. Her odada bağımsız duş ve tuvalet alanları mevcut.  Dolayısıyla insanlarımız koridora çıkarak tuvalet arama ihtiyacı duymuyorlar. Kendi hasta odalarında hem duş alabiliyorlar, hem de ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Her odamızın kendi yapısıyla özel televizyonu var.  Buzdolabı ve elbise dolabı var. Yani insana yaraşır bir hizmet sunma amaçlı yeni binamızda fiziki yapıya ulaşmış olduk. Çanakkaleli insanlarımız her şeyin en iyisine layık olduğuna göre her şeyin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.  Ayrıca merkezdeki hastanemizi de kullanacağız” dedi.

YENİ BİNADA 47 BRANŞ HİZMETTE

Hizmet verecek servislerin tamamını taşıdıklarını kaydede Taşçı,  “Taşınma aşaması diye bir şey kalmadı.  Ancak bir geçiş süreci var. Geçiş sürecinde, poliklinik hizmetlerinde bir kısmını gene tutuyoruz.  Bu geçiş sürecidir. Çünkü hastanemize gelip de ‘burada yokmuş’ dedirttirmemek için poliklinik hizmetlerimizi merkezde devam ettirdiğimiz 15 branşımız var. Ama yeni binada toplam 47 branşımız devam ediyor.  Bütün poliklinikler yeni hastanemizde var.  Eğer eski hastanede değil de yeni hastanede tedavi olacaksa orada bekleyen bir minibüsümüz var. Bu minibüs yarım saat aralıklarla devam ediyor.  Oradaki vatandaşımızı alıp yeni hastaneye taşıyor.   Durak anlamında değil sadece hastaneden hastaneye taşımak amaçlı kullanıyoruz bunu.  Bu süreç vatandaşlarımızın alışması için başlattığımız bir süreç. Kısa süre sonra sona erdireceğiz.  O yüzden kafa karışıklığın gerek yok” diye konuştu.

YENİ HASTANE YENİ BÖLÜMLER

Yeni hastanede yeni açılan bölümler de olduğunu kaydeden Sağlık Müdürü Taşçı şöyle devam etti; “Radyo Terapi gibi, yanık ünitesi gibi yeni bölümlerimiz açıldı. Daha önce yanık ünitesi arayarak, il gezip, hangi ilde boşluk var diye araştırıp sevk ettiğimiz hastalarımız için Allah ihtiyaç göstermesin ama ilimizde bu hizmetleri vereceğiz.  Yani hastalarımıza yanık tedavisi, kemoterapi tedavisini burada uygulayacağız. Servislerimiz yen hastanede rahatladı. Şunu ben kulaklarım ile duydum 'Allah razı olsun ne kadar rahat bir yere geldik' diyenler oldu.  Biz her şeyi insanlarımız için yapıyoruz. Eski hastanede dört tane branş tutuyoruz ve bu branşları burada devam ettirmeyi de planlıyoruz.  Bu branşlar psikiyatri servisi, fizik tedavi servisi, dermatoloji ve göz burada kalacak. Bunların eski hastanede kalmasının sebebi ise diğer branşlara göre fazla ihtiyaç duymayan branşlar bunlar. Eski hastane binasının yapısı da hepimizce malum. Bu servisler burada devam ederken bir yatırım planı çerçevesinde, henüz söylemek için çok erken çünkü proje aşamasında ama orda yapılan bir çalışma ile yeniden yapılanması ile bu hizmeti devam ettirmeyi planlıyoruz. SSK hastanesi (Çanakkale Devlet Hastanesi Bahattin-huriye Demircioğlu Binası) için de benzer bir planımız var. Ancak orada bir servisten ziyade daha çok Palyatif Bakım olabilir diye düşünüyoruz.”

PALYATİF BAKIM NEDİR?

Palyatif Bakımın farklı algılandığını aktaran Taşçı, tanımını ise şöyle yaptı; “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının rehabilitasyon merkezleri var.  Yatalak, evde bakılamayan hastalara sürekli olarak bakan servisler ve bölümler. Bu bölümlerdeki ömür boyu bakımı gibi bir şey. Bizdeki o değil.  Palyatif Bakım, evde sağlık hizmeti verilebilir, ancak makinaya bağlı yaşamak zorunda olan insanlarımız var. Bu insanlarımızı refakatçisiyle beraber Palyatif Bakıma alıyoruz. 15-20 gün yatırıyoruz, bu sırada refakatçıyı eğitiyoruz, psikolojik destek veriyoruz, tıbbi destek veriyoruz. Ondan sonra 'sen hazırsın, evde bu hizmeti yapabilirsin' deyip eve gönderiyoruz. Yani rehabilitasyon merkezi değil, Palyatif Bakım merkezi.  Evde refakatçisine teslim ediyoruz. Bizim evde sağlık hizmeti verdiğimiz o araçlarımızla, hangi periyotta gitmesi gerektiğini oradaki bakım esnasında tayin ediliyor. Bir programa alınıyor. Sağlık hizmeti veren ekibiide o periyotlarda gidip evde ziyaret ediyor.”

BİR HELİKOPTER, 40 AMBULANS 24 İSTASYON

Sağlı Müdürü Taşçı, acil Sağlık Hizmetleriyle alakalı da bilgiler vererek, “Bizim şu anda bir helikopterimiz var. Bu helikopterlerden Türkiye'de toplam 17 tane var, bir tanesi Çanakkale'de.  Helikopter, kara yoluyla ulaşılmayan ya da stabil hale gelmiş bir hasta, ya da deniz aşırı yerlere gidiyor. Örneğin buradan bakınca karşı yarımada, Gökçeada ve Bozcaada’daki hastaları ve kazaları dizayn etmek amacı ile Çanakkale'ye ait çalışıyor. İl dışına da çalışıyor. Buradan Bursa ya da İzmir’e de hasta taşıyabiliyoruz. Yeni hastanemizde de helipet yapıyoruz.  Deniz taşımacılığında birçok yöntem kullanıyoruz. Bunlardan bir tanesi, Sahil Bakanlığımıza bağlı grup ve Sahiller Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ait iki botumuz var.  Onlar da şu anda denizin el verdiği sürede ki biliyorsunuz Çanakkale rüzgarlı bir kent, hareket edebilirliği ölçüde çıkıp, denizden hastayı alabiliyoruz.  Bu alanda GESTAŞ'a da teşekkür ediyorum. Böyle bir durum olduğunda, GESTAŞ feribotunu tek bir hasta için çıkarabiliyor. Bu konuda hem GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu'ya hem de valimize teşekkür ediyorum. Bunların dışında bir de askeri helikopteri var. Bizim Helikopter  küçük çaplı bir Helikopter.  Hava karanlığında gece biz hareket edemiyoruz.  Bu durumda biz valiyi arıyoruz. Bazen gecenin üçünde talimat veriyor, helikopteri kaldırıyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığı için biz valilik ve GESTAŞ önemli çalışmalar yapıyoruz. İki tane de 4x4 ambulansımız var. Çan, Biga, Yenicenin dağlık alanları gibi kışın hareket etmekte zorlandığımız yerlere gitmek için aldığımız. Bir tane motorlu ambulansımız var 40 tane de kara ambulansımız var. 40 ambulansımızla 24 istasyonda hizmet veriyoruz. istasyonlardan vatandaşlarımızın çağrılarına ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

“BOŞ ÇAĞRILARDA BULUNMAMAK LAZIM”

Dr. Taşçı, acil sağlık hizmetleri ve 112 istasyonlarından bahsederken, 112’nin gereksiz çağrılarla meşgul edilmemesi hususunda uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi. Taşçı, “Biz kentsel bölgede kara ambulansı ile vatandaşlarımıza 10 dakikanın altında ulaşmamız yüzde 95. Çağrı geldikten sonra yola çıkan ekiplerimiz 5 dakikada hastaya ulaşıyor. Ama biz 10 dakikayı baz aldığımız için 10 dakikanın altında diyorum. Kırsal kesimde de %100'e yakın 30 dakikanın altında ulaşıyoruz. Bunu neden söylüyorum? Çağrı geldiğinde bunlar hep ölçülmüş.  Çünkü biz kendi kendimizi kontrol eden bir sistemiz. Eğer bunun üstüne çıkıyorsak ‘ne oluyor’ diyoruz.  Biz dakikalar ve saatler ile boğuşan bir sistemiz. Çünkü Allah muhafaza, kalp durduğu zaman bunun belli bir süresi var. Bu sürede orda olmamız lazım. Bundan dolayı ki Çanakkale'de bu  z bulunuyor. Çok şükür iyiyiz ve bunun bilinçlendirilmesi gerekir o da nedir? Gereksiz çağrılar. 112'yi arıyorlar ekipler boş gidiyor, öbür tarafta hasta bekliyor.  Hani bir spot var. Bir çocuk 112 ile dalga geçiyor, 112 ekipleri diğer yandan gelen babasının çağrısına ulaşamıyor. Ulaşmayınca da babasını kaybediyor. Boş çağrılarda bulunmamak lazım. Bunu iyi de anlatmak lazım. Gereksiz çağrıları önlememiz lazım. Bir diğer konu ise Ambulanslar. 'Yaşama Yol Ver' sloganımız var. Bu ambulanslar yoldayken lütfen önüne geçmeyin.  Ambulansı da kendilerine yol açan bir araç gibi de görmesinler.  Bu yol kapamaları hem hastaya ulaşmamızı engelliyor hem de zamanımızı alıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: bogazgazetesi.com.tr


  

      Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   2370 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 5°